social

Védőnők Napja 2024.

 

1915. június 13-án Stefánia belga hercegnő védnökségével alakult meg Magyarországon az Országos Stefánia Szövetség, mely kezdeményezés részeként megalakult a hazai Védőnői Szolgálat. Egy évvel később Heim Pál jóvoltából elindult a magyar védőnőképzés is. A Védőnői Szolgálat idén 109. éves. Az ellátandó feladat különlegességét, és hazai megvalósításának egyediségét fémjelzi, hogy 2015 óta a Védőnői Szolgálatról, mint Hungarikumról beszélhetünk.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarában a Védőnői Tagozat a kezdetektől részt vesz a köztestületi munkában, jelenleg 5732 fő rendelkezik aktív tagsággal. Június 13-a a Magyar Védőnők Napja, és idén 20 éves a Védőnői Tagozatunk. Ebből az alkalomból beszélgettünk Perjési Zsuzsannával, a MESZK Védőnői Tagozatának vezetőjével a hivatásukról, a feladatokról, a jövőképről és a tervekről.

 

 

 

 

 

 

Perjési Zsuzsanna az országos tagozat új vezetője, tavaly őszi tisztújító választás második körében elnyerte el a támogatók többségének szavazatát. Ahogy fogalmaz: védőnőnek lenni a legszebb dolog a világon. Ők a családok tanácsadói, segítői, a gyermekek, a fiatalok támaszai, akiknek a munkájára mindannyian büszkék lehetünk.

 

🔶 – A védőnők a várandósság kezdetétől jelen vannak a családok életében. Aktív tagjaink több területen helyezkednek el, vannak a területi feladatokat végző, az iskolákban, illetve a kórházakban dolgozó, az anyatejgyűjtő állomásokon, valamint a családvédelmi szolgálatnál feladatot ellátó védőnők. A nővédelemtől, a krízishelyzeten keresztül a csecsemő és gyermekgondozásig mindenféle területen megtalálhatóak vagyunk.

🔷 Mennyi emberrel kerülnek kapcsolatba munkájuk során a védőnői szolgálatot ellátók?

🔶 – Éves szinten több tízezer családdal tartanak kapcsolatot a kollegák, sőt az iskolások ellátása kapcsán tulajdonképpen eljutunk a társadalom bármelyik rétegéhez, szülőkhöz, nagyszülőkhöz, testvérekhez. Különösen vidéken nagyon fontos, hogy bár a munkaidő kötött, de a védőnők elérhetőek legyenek. Nagyon sokszor nem is a tanácsadás, a problémás helyzetek kezelése, hanem a lelki támogatás a legfontosabb, amit nyújtani tudunk.

🔷 Ha már tanácsadás és lelki támogatás, akkor nézzünk bele közelebbről a munkafolyamatokba. Melyek azok a területek, ahol kiemelkedő a védőnők feladatellátása?

🔶 – A védőnők hungarikummá nyilvánítása egy olyan történelmi lépés volt, ami érezhetően megnövelte a társadalmi elfogadottságunkat. Sokan talán ez által értették meg a munkánk fontosságát. A társadalmi elfogadottságunk növekedésével igazi sikerként könyvelhettük el az átoltottság mérhető, számadatokban, statisztikákban kimutatható növekedését. De ami minden, egyébként folyamatosan ellátott feladatunk mellett kiemelkedően fontos, az az állandó elérhetőségünk, illetve a 6 éves korosztály felettiek számára végzett egészségfejlesztő tevékenység. Ebbe pedig a társadalom minden rétege érintetté válik.

🔷 Mi az, amit tagozatvezetőként szeretne elérni a közeli jövőben?

🔶 – Ki kell mondanunk, hogy jelen pillanatban nehéz helyzetben van a védőnői társadalom. A tavalyi intézkedések, a megszokott környezetből kiemelés, a fenntartó, a munkahely változása sokak számára okozott nehézségeket. Viszont emellett talán a legnehezebb helyzet, amivel meg kell küzdenünk, az a szétosztottság. Munkánk és munkatársaink szempontjából is fontos lenne, hogy egységként tekintsenek a védőnői társadalomra. Szeretnénk szakmai kérdésekben sokkal erőteljesebb szakmai háttértámogatást kapni, ami kifejezetten fontos lenne a folyamatok megvalósításához – és most nem véletlenül ismételtem meg a szakmai szót. Mert ugyanakkor fontos lenne az anyagellátás biztosítása, a tanácsadó helyiségek felszerelése, a javítások mielőbbi megoldása. Nagyon bízom abban, hogy így, egy éves tapasztalattal a hátunk mögött elindulhat a kölcsönös kommunikáció abba az irányba is, ami már a meglévő tapasztalatok alapján segíti a fejlődést. 

🔷 Idén jubilál a tagozat, mivel készülnek erre az alkalomra?

🔶 – Az én vezetésem mellett még alig pár hónap telt el, így külön nagyrendezvényt idén nem szerveztünk. Viszont mi mindig, minden megjelenésünkkor igyekszünk nagyon színvonalasan megmutatkozni. Ez egy olyan irány, amit támogatni szeretnénk, ezért ebben az évben egy új e-továbbképzést szervezünk védőnőinknek, ami segíti a munkájukat, és támogatja a fejlődésüket.

🔷 Mit üzenne így végszóként, a védőnők napján a kollegáknak, a szakdolgozóknak, a társadalom tagjainak?

🔶 – A védőnői hivatás az egyik legszebb hivatás a világon, ami napról napra, egyre több kihívást tartogat számunkra. A védőnők hivatástudata, elkötelezettsége biztosíték arra, hogy munkavégzésük mindig 100 százalékos legyen. Tesszük ezt azért, hogy a társadalom egészségfejlesztését, egészségtudatosságát minél nagyobb hatékonysággal fejleszteni tudjuk, amelynek az eredménye egyben a célunk is: hogy lelkileg és testileg is egészséges családokkal tudjunk foglalkozni.

 

(interjút készítette: Sári Judit)