Kamaránk országos szervezete és Közegészségügyi-Járványügyi Tagozata szervezésében Kórházi nyomozók mindennapi munkája címmel hiánypótló rendezvényre került sor szeptember 26-án a Lurdy Házban. Az Egészségügyi Világszervezet közel két évtizede tűzte zászlajára a betegbiztonság ügyét, öt éve szeptemberben hónapban megünnepeljük a betegbiztonság világnapját is. Ez pedig különösen fontos terület az egészségügyi dolgozók számára. Nem véletlen hát, és a közel 800 fős létszám is arról árulkodik, hogy különösen fontosnak tartják a szakdolgozók a fertőzések megelőzését.
A rendezvény házigazdájától, Bojtorné Szegedi Ágnes tagozatvezetőtől megtudtuk, ez az első alkalom, hogy szakmai napot szerveztek, igyekeztek olyan előadókat bevonni, olyan előadásokat tartani, melyek a járványügyi tagozathoz tartozó témakörökben átívelik az egészségügy különböző területeit. A tudáskincsen túl a rendezvény 20 pontot ért a résztvevőknek.
Dr. Balogh Zoltán MESZK elnök nem titkolta, hogy meglepetést okozott a hatalmas érdeklődőszám, az először 300 fős terembérletet többször módosítani kellett a regisztráció során, 400-500-600, végül 800 fős teremre. A nagyrendezvények sorába így belépő közegészségügyi és járványügyi témákat felölelő tagozati nap idén immár az 5. teltházas MESZK-es pontszerző esemény.
A MESZK elnöke hangsúlyozta, hogy az idei világnap témája nem véletlenül a betegek nagyobb mértékű bevonása, a betegbiztonság erősítésének folyamatába. Az egészségügyi ellátók szervezése, a gyógyításban való közreműködők áldozatos és szakmai tudásával ötvözött szakmai gyakorlata az alap a cél elérésének. „Ezt csak úgy lehet elérni, ha összefogás van, és úgy lehet eredményes ez az összefogás, ha kellő ismerettel, kellő ismeret birtokában, előre átgondolt folyamatok megtervezésével jól szervezetten kerül megvalósításra. Ez a szakmai továbbképző rendezvény ezen folyamathoz nyújt kellő szakmai támogatást, biztosítja a szakmai fejlődést a résztvevő egészségügyi- illetve szociális területről érkező szakdolgozók számára.
A rendezvény fővédnöke Müller Cecília országos tisztifőorvos volt. Távollétében Bertókné Tamás Renáta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Szűrésirányítási Főosztály vezetője köszöntötte a résztvevőket.
Beszédében hangsúlyozta, hogy az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések mindennapjaink egyik legnagyobb közegészségügyi és járványügyi kihívását jelentik.
- Semmelweis Ignác óta tudjuk, hogy mennyire fontos az egészségügyi ellátás során a kézmosás, a megfelelő kézhigiénia. De nagyon fontos az aszepszis, az antiszepszis szabályainak betartása is. Egészségügyi dolgozóként, hiszen én annak vallom magam, bízom benne, hogy mindannyian tudjuk, milyen óriási felelősség hárul ránk a betegek, saját magunk és nem utolsó sorban családunk biztonságának megőrzésében, a fertőzések tovaterjedésének megakadályozásában. Ez a szakmai nap remek alkalom arra, hogy ismereteinket bővítsük, az előttünk álló nap során előadásokat hallgathatunk meg, melyek a közegészségügyi és járványügyi kérdésekre fókuszálnak, kiemelve a legújabb kutatási eredményeket és gyakorlati megoldásokat. Hiszem, hogy ezek az információk nemcsak a tudásunkat fogják gyarapítani, hanem mindennapi munkánkban is értékes segítséget nyújtanak majd. A legfrissebb ismeretek is rávilágítanak arra, hogy mennyire lényeges a fertőzések elleni hatékony küzdelem. Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések elleni harc közös felelősségünk, csak együttműködve és szigorúan betartva az infekciókontroll előírásait, érhetjük el a kívánt eredményeket, és javíthatjuk az egészségügyi ellátás minőségét és biztonságát.
A Kórházi nyomozók mindennapi munkája pontszerző rendezvény előadói és témái:
i. szekció
1. OSZIR Nosocomiális és Mikrobiológiai Alrendszerek
Dr. Román Zsuzsanna, tisztifőorvos
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
2. Az Európai Pont-Prevalencia Vizsgálat hazai eredménye
Veress István, népegészségügyi referens
Kórházhigénés és Hatósági Osztály
3. Közegészségügyi kihívások – múlt és jövő kapcsolata
Csima Zoltán
Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
4. Kihívások az infekciókontroll területén
Varga Éva, tagozatvezető helyettes
Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház
5. Súlyos és/vagy ritka területen szerzett infekciókkal kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok a közegészségügyi és járványügyi felügyelő szemszögéből
Orosz Nikolett
Debreceni – Egyetem Klinikai Központ
Kórházhigiénés Osztály
ii. szekció
1. A fertőtlenítőszer rezisztencia kimutatása és megelőzésének lehetőségei a fertőtlenítő takarítás szemszögéből
Székelyhidyné Szalontai Ágnes
B+N Referencia Zrt.
2. Az infekciókontroll és munkavédelem kapcsolata
Túri Veronika Rita
Vasút Egészségügyi Nonprofit Közhasznú Kft.
3. Az ágyi poloska és a rühesség elleni védekezés a kiszolgáltatott személyeket ápoló, gondozó bentlakásos intézményekben
Sztikler János, biológus
Bakteriológiai, Mikológiai és Parazitológiai
Referencia Laboratóriumi Osztály
4. Az ágyi poloska elleni védekezés lehetőségei a fekvőbeteg intézményekben
Vranesics Csaba László
5. A tagozatok szerepe a Köztestület életében
Dr. Hirdi Henriett Éva, általános alelnök
Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara