A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Szakképzési, Oktatási és Továbbképzési Igazgatóságának szervezésében Az egészségügyi középfokú szakképzés és az egészségtudományi felsőoktatás szereplőinek tudományos konferenciája 2024. november 20-án került megrendezésre a budapesti Lurdy Konferencia- és Rendezvényközpontban
Az egészségügyi szakképzőintézmények, duális képzőhelyek, valamint az egészségtudományi felsőoktatási intézmények vezetői, pedagógusai és gyakorlati képzésben résztvevő munkatársai számára megszervezett országos konferencia iránti érdeklődést jól mutatja, hogy több mint 200 fő vett részt az eseményen.
Az oktatás, majd a szakképzés egyik alappillére a pályaválasztás. A kapcsolatépítés, a fiatalok életkori sajátosságainak megfelelő közvetlen megszólítása mára jelentős eredményeket felmutató folyamattá épült fel. Az élő kapcsolatok kialakítása immár nem csak a szakmai pályaorientációs események sajátossága, a MESZK igyekszik az iskolaválasztó fiatalokat osztályfőnöki órákon, Facebookon, interaktív módon, akár demonstrációs laborokban, vagy valós egészségügyi körülmények keretein belül megszólítani, valamint pályaorientációs kisfilmekkel és pályaválasztási magazinnal elősegíteni az ifjúság egészségügyi szakképzés felé fordulását. Ez azért is fontos, mert a megfelelő minőségű szakképzés az egészségügy jövőjét is jelenti, hiszen jól képzett ápolók és szakdolgozók nélkül nem működik az egészségügyi ellátást.
Van azonban a szakképzés területének egy rendkívül magas színvonalú szakmai oldala is, melyen belül a kulcsszereplők azok a kollégák, szakmai vezetők, tanárok, kutatók, akik az alapfokú képzéstől az egyetemi diplomáig részt vesznek a középiskolai szakképzés, a duális és felnőttképzés, az egyetemi oktatás hosszú távú stratégiájának kialakításában.
- A konferencián az érdeklődők képet kaphatnak az egészségügyi szakképzés és az egészségtudományi felsőoktatás aktualitásairól és kihívásairól a különböző ágazati szereplők perspektívájából. A Kamara a konferencia megszervezésével elő kívánja segíteni az ágazati szereplők kommunikációját, a pedagógusok és szakoktatók tudományos eredményeinek disszeminációját, valamint az egészségügyi szakképzés tanulóinak és a felsőoktatatásban részt vevő hallgatóknak szintén lehetőséget kívánt biztosítani arra, hogy szakmai, tudományos érdeklődésüknek megfelelő előadással jelentkezhessenek konferenciánkra – tájékoztatott dr. Oláh András.
Dr. Balog Zoltán MESZK elnök köszöntőjében hangsúlyozta a szakképzés és felsőoktatás közötti együttműködés fontosságát, amelyet a Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Ápolástudományi Társaság közreműködésével szervezett konferencia is fémjelez. A rendezvény célja, hogy elősegítse a több területet érintő témák széleskörű megvitatását és a közös problémákra való közös megoldások keresését.
Pósánné Rácz Annamária helyettes államtitkár asszony, köszöntőjében kiemelte a magyar kormány elkötelezettségét az egészségügyi képzés fejlesztése iránt, és beszélt az egészségügyi szakképzés és felsőoktatás eddigi eredményeiről. Az egészségügyi szakképzés iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, és jelenleg 16 ezer tanuló részesül képzésben, míg a felsőoktatásban a felvett hallgatók száma szintén emelkedik. Beszédében kitért arra, hogy Magyarországon a középfokú szakképzés 76 intézményében, főként az egészségügyi szakképzés területén, kb. 16 ezer tanuló vesz részt. A 2024-es felsőoktatási felvételin 7500 hallgatót vettek fel orvos- és egészségtudományi képzésekre, ami jelentős növekedést jelent az elmúlt évekhez képest. Az egészségügyi technikumok összekapcsolása a felsőoktatási intézményekkel lehetővé teszi a képzések koherenciáját, és az okleveles technikusképzés bevezetése, amely 12 technikumban folyik, kreditek megszerzését teszi lehetővé, segítve a hallgatók munkaerőpiacra lépését. Az állami finanszírozás az egyetemek számára 83 milliárdról 250 milliárd forintra nőtt 2021 és 2023 között. Jövőbeli cél a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának növelése a fiatalok körében, különösen az egészségügy terén, azzal a céllal, hogy 2030-ra Magyarország a legjobb tíz innovátor közé kerüljön Európában.
Dr. Oláh András szakképzési igazgató köszöntőjében rámutatott az együttműködés és a kommunikáció szükségességére a szakképzés és felsőoktatás szereplői között, ugyanakkor felhívta a figyelmet a jelenlegi kihívásokra, mint például a munkaerőhiány az egészségügyi szakmákban. Tájékoztatott arról, hogy az előadások során a problémák, demográfiai helyzet és a lehetséges megoldások egyaránt terítékre kerülnek, a cél pedig, hogy a lakosság egészségügyi ellátása szempontjából kiemelkedően fontos képzési rendszer javuljon. A cél – mondta, – hogy közösen dolgozzunk egy erősebb és hatékonyabb egészségügyi szakképzés kialakításán, amely képes megfelelni a modern egészségügyi ellátás követelményeinek. Köszöntőjében kiemelte, hogy a Kamara mára már több mint 1600 pályaorientációs eseményt szervez évente, amelyeken több mint 70.000 általános iskolás vesz részt az egészségügyi szakdolgozói hívatásokat bemutató, népszerűsító kamarai programokon. Emellett a kamara három éve megkezdte a Kossuth Zsuzsanna Nemzeti Egészségügyi Szakképzési Verseny megszervezését, melyre az idén már 52 szakképző intézmény több mint 1000 tanulója jelentkezett.
A konferencia gazdag programmal várta a résztvevőket, az előadásokon belül többek között érintve az alábbi kiemelt témákat:
- Az egészségügyi szakdolgozói humánerőforrás alakulásának trendjei: A szakdolgozói állomány jövőbeli kilátásait és annak fejlődési irányait bemutató összefoglaló.
- A köztestületi szakképzési tevékenység keretei: A szakképzés jogi háttere és működési alapelvek, valamint azok hatásai a szakmán belül.
- Az egészségügyi szakképzés és az egészségtudományi felsőoktatás kapcsolata: A közép- és felsőfokú képzés közötti együttműködés fontossága és annak hatásai.
- Minőségi duális képzés biztosításának lehetőségei: A duális képzési rendszer előnyei és kihívásai, valamint a finanszírozási lehetőségek feltérképezése.
- A tudományos tevékenység szerepe a tehetséggondozásban: A tudományos munka fontossága a jövő egészségügyi szakdolgozóinak felkészítésében.
Az esemény létrejöttében a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara társszervezői voltak a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Igazgatósága, valamint a Magyar Ápolástudományi Társaság.